Szukaj
  • Aleksandra Siejka

Umowa sprzedaży na odległość - nieudany prezent można zwrócić

Mikołajki oraz zbliżający się okres świąteczny to czas, gdy częściej decydujemy się na zakupy za pośrednictwem internetu. Dotyczy to głównie prezentów. Wręczanie prezentów to piękna tradycja, jednak zdarza się, że podarek nie spodoba się osobie obdarowanej. Co zrobić w takiej sytuacji?


Dokonując zakupów online, zawieramy umowę sprzedaży na odległość. Mimo, że oferowane produkty są dokładnie sfotografowane wyczerpująco opisane, zawierają szczegółową specyfikację techniczną i zasady gwarancji, zdarza się, że zakupiona rzecz odbiega od naszych wyobrażeń i oczekiwań. Ustawodawca przewidział takie sytuacje i dał konsumentom możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni. Co istotne:

  • nie musimy podawać żadnego powodu naszej decyzji

  • termin 14 dni na odstąpienie od umowy i odesłanie towaru liczymy od dnia jego odbioru

  • koszt odesłania towaru leży po Twojej stronie.

Zazwyczaj sklepy internetowe korzystają z własnych formularzy odstąpienia od umowy, jeśli jednak sprzedawca nie poinformuje nas, że takowy formularz posiada, możemy złożyć oświadczenie o odstąpieniu mailowo. W treści oświadczenia o odstąpieniu musimy wskazać numer rachunku bankowego, na który sprzedawca zwróci nasze pieniądze.


Odstąpienie od umowy nie jest uzależnione od zgody przedsiębiorcy – jest to jednostronne oświadczenie woli.


Nie każdy prezent można zwrócić. Przykładowo, zwrotowi nie podlega:

  • rzecz wyprodukowana według specyfikacji klienta

  • rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia

  • rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu

  • nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu

O możliwości zwrotu prezentu decyduje wiele niuansów. Jednak najważniejsze jest to aby być świadomym konsumentem i w pełni korzystać ze swoich praw.

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie